Statutární město Liberec a Komunitní středisko Kontakt budou hledat nového seniorského ombudsmana. Z funkce, kterou rezort školství a sociálních věcí a Kontakt zřídili v roce 2019, byla s okamžitou platností uvolněna paní Lenka Tarabová. Důvodem je zneuctění židovské symboliky (žluté šesticípé hvězdy) v rámci sobotních protestů proti vládním koronavirovým opatřením a očkování.

„Připnutí žluté židovské hvězdy s nápisem Neočkovaný je pro mě jako původem historika absolutně neakceptovatelné jednání. Velmi silně souzním s odkazem holokaustu i jeho mnohamiliónových obětí, takže jeho zneužití v aktuální koronavirové krizi je tedy pro mě zkrátka mimo veškeré chápání. V takové situaci nemohu nadále paní Tarabovou podporovat ve funkci seniorské ombudsmanky, to už není o obraně svobody myšlení a vyjadřování. Ombudsman je jedinečná pozice, která musí být spojena i s vysokou morální účastí ve veřejném dění,“ vysvětlil náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Za názorem náměstka Langra plně stojí i Komunitní středisko KONTAKT Liberec, jako organizace zřizovaná statutárním městem Liberec, a jejímž posláním je v měsících koronavirové krize zajišťování služeb potřebným občanům. “Kontakt, jako veřejná instituce, poskytuje služby, k nimž patří i služba seniorského ombudsmana. V rámci ní je seniorům poskytována převážně pomoc v oblasti řešení bytové problematiky a úředních záležitostí, nikoli věci související s covidovou problematikou. Byť paní Tarabová nikdy nespojovala své osobní aktivity a postoje s touto pozicí, přerostla jejich intenzita únosnou míru takovým způsobem, že zatáhla naši organizaci do prostředí, jehož součástí být v žádném případě nechce. Vyjádření svobodného názoru je v pořádku, zvolená forma je z mého pohledu nešťastná a nepřijatelná”, doplnil ředitel Kontaktu Michael Dufek.